Denní světlo

Napsal Akinorev (») ve čtvrtek 10. 6. 2010 v kategorii Dětičky, přečteno: 821×
98b-2.jpg

Konečně se nám přihlásilo teplé počasí a tak není na škodu si připomenout něco o pokožce našich dětí. Ráda bych se s vámi podělila o tento článek:

 

Cenné informace přináší lékařka Štěpánka Čapková z dětského kožního oddělení Fakultní nemocnice v Motole.

Naše pokožka do sebe pojme až osmdesát procent veškerého UV záření, kterému jsme vystaveni za celý život, během dětství a dospívání, tzn. do věku osmnácti let. Pokožka kojenců a batolat je zatím příliš tenká a má jen velice malou přirozenou schopnost ochrany, protože zatím vytváří pouze nepatrné množství hnědého kožního barviva melaninu. „Slunce je k životu nezbytné. Právě sluneční záření umožnilo vznik života na naší planetě a má na člověka mnohé příznivé účinky. Podporuje tvorbu vitaminu D, který ovlivňuje kvalitu a tvrdost kostí. Slunce má nesporně vliv i na psychiku člověka, přispívá k duševní pohodě a zvyšuje celkovou tělesnou obranyschopnost. Neznamená to však, že při každé možné příležitosti vystavíme kůži svého dítěte slunečním paprskům. K tvorbě potřebného množství vitaminu D stačí vystavení obličeje a rukou dennímu světlu (ne slunci) každý den po dobu deseti minut,“ vysvětluje Štěpánka Čapková.

Klíčové slovo zní prevence. „Pokožka nám neodpustí žádnou chybu, které se při slunění dopouštíme, má dobrou „paměť“. Vědecké studie dokládají přímou spojitost mezi vznikem kožní rakoviny a expozicí slunečnímu záření v dětství, a to hlavně v první dekádě života. Nejnebezpečnější je spálení, ale i mírné zčervenání kůže je velmi riskantní. Zrádné je především prudké nárazové opalování, kdy je nepřipravená kůže náhle vystavena slunečnímu záření,“ dodává dermatoložka.

Velice důležitá je proto informovanost rodičů, pedagogických pracovníků i samotných dětí. Vědecké studie dokládají, že uvědomování si vlastního zdraví se vytváří v prvních deseti letech života. Je tedy nezbytné děti právě v předškolním a školním věku seznamovat nejen se správným chováním při pobytu na slunci, ale také se zásadami správné životosprávy obecně. Vzorem by měli být v každém případě rodiče, ale velkou roli hrají také pedagogičtí pracovníci v mateřských školách, kteří s dětmi tráví spoustu času a mají možnost jim základní principy prevence vštípit.

Základní pravidla chování na slunci shrnuje lékařka Čapková. „Kojence do jednoho roku zásadně přímému slunci nevystavujeme. Je třeba zvýšené opatrnosti i v polostínu. U batolat se řídíme zásadou, čím mladší dítě, tím kratší pobyt na přímém slunci. Slunění povolujeme maximálně jednu hodinu, jen zdravému dítěti, a to jen při pohybu, procházce a hrách. Nikdy malému dítěti nedovolujeme ležet nebo spát na přímém slunci. Nezbytná je pokrývka hlavy, nejlépe s kšiltem k zastínění obličeje a očí. Maminky by při slunění neměly zapomínat na přísun tekutin (nejméně dva litry denně). Aktivity na slunci nesmí spadat do poledních hodin, kdy je maximum slunečního svitu. Od 11 do 14 hodin se má dítě pohybovat jen ve stínu,“ dodala lékařka. Samozřejmě je nutné zohlednit zdravotní stav dítěte a typ pokožky. Pokud má dítě světlejší pleť se sklony po pobytu na slunci červenat, musíme být obzvlášť opatrní.


čerpáno : http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/jak-postupovat-pri-pobytu-malych-deti-na-9712.html

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Jana z IP 2a00:1028:83ca:*** | 2.4.2015 08:50
Když je přes den světlo, je to fajn. Večer si ráda LED žárovky. Mám na ně i efektní osvětlení www.i-led.cz/led-zarovky-230v/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a sedm